Dlaczego braki w uzębieniu powinny być bezzwłocznie uzupełniane?
Zęby tracą nie tylko osoby w podeszłym wieku. Złamanie zęba, a nawet jego strata może spotkać każdego, na przykład z powodu długotrwałej choroby lub w wyniku nieszczęśliwego wypadku. O usunięciu zęba, jak również dalszym jego leczeniu, decyduje lekarz z pacjentem. Należy pamiętać, że braki zębowe w dłuższym okresie mogą doprowadzać do poważnego pogorszenia się stanu pozostałego uzębienia pacjenta jak i jego zdrowia.
Utrata zęba jest zwykle kojarzona przez pacjentów wyłącznie z estetycznymi konsekwencjami, które ze sobą niesie. Niestety, niesłusznie. Nawet pojedyncza luka w uzębieniu pozostawiona bez uzupełnienia może powodować negatywne zmiany w funkcjonowaniu narządu żucia oraz całej jamy ustnej. Pacjenci nie tylko doświadczają zaburzeń w funkcji gryzienia i przeżuwania, lecz także napotykają problemy z prawidłową wymową i artykulacją.
Do czego prowadzą luki w łukach zębowych?
Zaledwie kilka miesięcy po stracie zęba można zaobserwować u pacjenta przesuwanie się zębów sąsiadujących oraz ich nachylanie w kierunku powstałej luki. Z kolei ząb leżący na przeciwległym łuku zaczyna nienaturalnie się wydłużać, próbując „spotkać” nowe oparcie po stracie zęba w przeciwstawnym łuku zębowym. Dodatkowo w pustym miejscu pozostałym po zębie rozpoczyna się proces zanikania kości, który jest często dużym utrudnieniem w dalszym leczeniu.
Łuki zębowe są zbudowane z określonej liczby zębów, z których każdy odznacza się charakterystyczną budową i funkcją. Łuk szczęki i łuk żuchwy współdziałają ze sobą w konkretnym układzie i utrzymują się nawzajem w naturalnych relacjach. Z tego powodu utrata jednego zęba przerywa pewien system zależności, zaburzając jego działanie. Można to porównać do przerwanego łańcuszka w naszyjniku.
Jak uzupełnić braki w uzębieniu?
Obecnie stomatologia oferuje wiele metod wypełniania luk w łukach zębowych, najbardziej skuteczną są implanty zębowe. Aby je zastosować, pacjent musi jednak posiadać odpowiednią ilość tkanki kostnej, co w przypadku zbyt długiego zwlekania z uzupełnieniem bywa problematyczne. Po kilkunastu tygodniach od założenia implantu uzupełnia się go o koronę, która ma najbardziej jak to możliwe pasować do uzębienia pacjenta oraz kolorystyki zębów.