Reumatologia
Reumatolog, jak wskazuje nazwa, zajmuje się leczeniem dolegliwości reumatycznych kości, stawów, a także chorób zapalnych tkanki łącznej. Można się do niego zgłosić w przypadku podejrzenia wystąpienia takich chorób, jak na przykład:
- łuszczycowe i reumatoidalne zapalenie stawów,
- gorączka reumatyczna,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Tego rodzaju choroby mogą objawiać się między innymi bólem, sztywnieniem i ogólnym ograniczeniem ruchomości stawów, zmianami skórnymi, a nawet bólem podczas głębokiego oddychania czy kaszlu.
W naszej klinice przyjmuje lek. med. Marka Rabskiego, specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób zapalnych stawów, w tym wczesnego zapalenia stawów oraz chorób układowych tkanki łącznej.
Rodzaje badań zlecanych przez reumatologa
Sposób leczenia schorzeń reumatologicznych, podobnie jak w przypadku innych chorób, określany jest po wcześniejszym wykonaniu diagnozy. W precyzyjnym określeniu przyczyny choroby pomocne są różnorodne badania. Wykonanie jakich konkretnie czynności może zlecić reumatolog? Uzależnione jest to między innymi od objawów, z którymi zgłasza się pacjent. Często reumatolodzy zalecają jednak przeprowadzenie badania RF, pozwalającego określić poziom czynnika reumatologicznego. Oprócz tego w wielu przypadkach pomocne okazuje się wykonanie USG, tomografii komputerowej, a nawet morfologii krwi oraz moczu. Zatrudniamy m.in. radiologów, którzy przeprowadzają niektóre badania zalecone przez reumatologa.
Jak przebiega konsultacja u reumatologa?
Konsultacja u reumatologa rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego, który ma na celu zidentyfikowanie objawów i historii choroby pacjenta. Specjalista może zapytać o rodzaj i lokalizację bólu, jego intensywność oraz o to, jak objawy wpływają na codzienne funkcjonowanie. Następnie lekarz przeprowadza dokładne badanie fizykalne, skupiając się na stawach, mięśniach i innych tkankach, aby ocenić ich stan i wykryć ewentualne obrzęki czy zniekształcenia. W zależności od wyników wstępnych badań reumatolog może zlecić dodatkowe testy diagnostyczne, takie jak badania krwi, rentgen, USG czy rezonans magnetyczny, które pomagają w ustaleniu dokładnej przyczyny dolegliwości. Ważnym elementem konsultacji jest również omówienie dotychczas stosowanego leczenia i jego efektywności.
Na podstawie zebranych informacji reumatolog opracowuje indywidualny plan leczenia, który może obejmować farmakoterapię, fizjoterapię oraz zmiany w stylu życia. Konsultacja kończy się szczegółowym omówieniem zaleceń i w razie potrzeby umówieniem kolejnych wizyt.