Leczenie ortodontyczne dzieci i osób dorosłych
Celem ortodoncji jest profilaktyka oraz leczenie wad zgryzu. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu leczeniu ortodontycznemu można poprawić ułożenie zębów względem siebie, przywrócić prawidłowy zgryz oraz czynności mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych.
Oddając się w ręce naszego ortodonty, można liczyć na opracowanie planu leczenia dostosowanego do stopnia zaawansowania wady i oczekiwań estetycznych. W zależności od potrzeb pacjenta, w leczeniu ortodontycznym zostanie zastosowany aparat ruchomy lub stały. Przed rozpoczęciem terapii należy jednak zadbać o zdrowie swojego uzębienia. Często wykonuje się więc leczenie kanałowe zębów, na których następnie zostanie założony aparat.
Aparat stały – leczenie ortodontyczne w Kole
Jeśli chodzi o aparat stały, leczenie jest skierowane do młodzieży oraz osób dorosłych. Polega na oddziaływaniu na ułożenie zębów, które wracają do prawidłowej pozycji. To zasługa specjalnej konstrukcji – pierścieni, zamków oraz sprężystego łuku.
Czas noszenia aparatu stałego zależy przede wszystkim od rodzaju wady. O okresie trwania leczenia decyduje lekarz ortodonta. Pacjentom, którym zależy na zachowaniu estetyki uśmiechu podczas leczenia ortodontycznego, zakładamy estetyczne, przeźroczyste aparaty stałe.
Aparat ruchomy – leczenie ortodontyczne w Kole
Aparat ruchomy (zdejmowany) jest przeznaczony do leczenia wad zgryzu u dzieci i młodzieży. To narzędzie zbudowane z akrylowej płytki oraz wykonanych z drutu pętli dopasowanych do zębów. Pozwala na korygowanie wady zgryzu – jednak w mniejszym stopniu niż aparaty stałe.
Jak przebiega leczenie ortodontyczne w Kole?
Wielu pacjentów zastanawia się, jak przebiega leczenie ortodontyczne oraz przez jaki okres konieczne będzie noszenie aparatu. Temat ten jest niezwykle złożony i wpływa na niego wiele czynników. Czas potrzebny do uzyskania satysfakcjonujących efektów uzależniony jest między innymi od rodzaju aparatu ortodontycznego, a także wady zgryzu pacjenta.
Jeśli chodzi o przebieg leczenia, to w wielu przypadkach wygląda on podobnie. Pierwszy etapem jest spotkanie i konsultacja z lekarzem, który po wykonaniu przeglądu jamy ustnej będzie w stanie nakreślić schemat dalszego działania. W kolejnym etapie przygotowywany jest aparat, który następnie zakłada się na zęby pacjenta. Później przechodzi się do najbardziej czasochłonnego kroku, a więc leczenia, podczas którego w trakcie regularnych wizyt u ortodonty wykonywane są niezbędne do osiągnięcia zamierzonego celu działania. W momencie, gdy zgryz będzie już zdrowy, a pacjent będzie mógł się pochwalić pięknym uśmiechem, aparat jest zdejmowany i leczenie dobiega końca.
Wskazania do leczenia ortodontycznego
Wskazania do leczenia ortodontycznego są różnorodne i zależą od indywidualnej sytuacji pacjenta. Najczęściej jest to stan, w którym nieprawidłowe ustawienie zębów wpływa na zdrowie jamy ustnej, estetykę uśmiechu, a także funkcjonowanie układu żucia. Leczenie ortodontyczne może być zalecane osobom w każdym wieku, choć najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie, kiedy to można najskuteczniej korygować wady. Proces ten zazwyczaj obejmuje stosowanie stałych lub ruchomych aparatów ortodontycznych, które stopniowo przesuwają zęby do pożądanej pozycji.
Wśród wskazań do takiego leczenia znajdują się m.in. zgryz krzyżowy, zgryz otwarty czy też przesunięcie linii środkowej zębów. Każdy przypadek jest dokładnie analizowany, a plan leczenia – dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.